پاپ آپ استند نمایشگاهی


» طرز نگه داری از بنفشه آفریقایی

طرز نگه داری از بنفشه آفریقایی

طرز نگهداری از بنفشه آفریقایی

 بنفشه آفريقایی يكي از زيباترين گياهان گلدار است. رنگ گل های بنفشه آفريقایی متنوع و به رنگ بنفش آبی قرمز صورتی سفید ظاهر می‌شوند از پاشیدن آب روی برگ های بنفشه آفریقایی خودداری كنید.

گل بنفشه آفریقایی

بنفشه آفريقایی یکی از زيباترين گياهان گل داراست كه نه تنها داراي گل هايی زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز از جذابيت خاصي برخورداراست زادگاه این گل افریقای شرقی است. در بنفشه آفريقایی برگ های سبز مخملی و کرک‌دار روی ساقه فشرده و کوتاه قرار دارند. بنفشه آفریقایی نسبت به طول روز بی تفاوت است و به همین علت در طول سال گل می‌دهد.رنگ گل های بنفشه آفريقايي متنوع و به رنگ بنفش، آبی،قرمز،صورتی،سفید ظاهر می‌شوند. گل ها به صورت کم پر و پر پر و پرچم ها طلایی و به طرز زیبایی از وسط گل ها بیرون زده‌اند بطوری که تناقض در رنگ پرچم ها و گلبرگ ها گل را به صورت یکی از زیباترین مینیاتورهای گیاهی در آورده است.پرورش بنفشه آفریقایی در محیط کم نور در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت مهتابی استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گل بنفشه آفریقایی نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی برای پرورش بنفشه آفریقایی نسبت به نور آفتاب این است كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد. 

طرز تهیه خورشت فسنجان مطلب مرتبط طرز تهیه خورشت فسنجان

آب یاری بنفشه آفریقایی

در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری گل بنفشه آفریقایی عواملی چون نور، گرما، خاک جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آب یاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید. بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاک كاملا خشک شده و گل بنفشه احتیاج زیادی به آب داشته باشد، اگر هنوز خاک خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاک می توانید از خشكی آن مطمن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آب یاری گل بنفشه آفریقایی باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.

بهترین زمان برای آب یاری گل بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاک كاملا خشک شده است از پاشیدن آب روی برگ های بنفشه آفریقایی خودداری كنید. یكی از روش هایی كه امروزه برای آب یاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانی گود است. در این روش زیر گل دانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاک می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.

 خاک و گلدان مورد نیاز بنفشه آفریقایی

برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاک برگ آماده استفاده كنید. در فصول گرم هر پانزده روز یک بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.با توجه به حساسیت بنفشه آفریقایی به سرما بهتر است آن ها را در گلدان های پلاستیکی پرورش دهیم و ازگلدان های سفالی استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماه های سرد، سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمایی در گل بنفشه آفریقایی قهوه ایی شدن و مرگ برگ ها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد.

کوددهی بنفشه آفریقایی

بنفشه هایی آفريقايی را بايد در هر آبياري با يک كود رقيق حاوي فسفر بالا 14،12،36 تغذيه نمود. هيچ گاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاک را هر 2 تا 3 ماه يک بار شست و شو دهيد و اجازه دهيد خاک با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملا شسته شود. با اجراي يک برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاک گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوی خاک، ريشه ها صدمه می بينند.

دمای مطلوب برای پرورش بنفشه آفریقایی

درتمام طول سال درجه حرارت مطلوب برای این بنفشه آفریقایی 16 درجه سانتی گراد است در صورتی که رطوبت بالا باشد تا 27 درجه سانتی گراد نیز مقاومت می کند

 تکثیر بنفشه آفریقایی

کاشت بذر در بهار، گرفتن قلمه برگ در تابستان و تقسیم بوته در بهار از روش های ازدیاد و تکثیر بنفشه آفریقایی هستند. از پاشیدن آب روی برگ های بنفشه آفریقایی خودداری كنیددر صورت مشاهده این تغییرات در گل بنفشه آفریقایی چه باید کردگل های بنفشه آفریقایی ریز و متفرق هستند، گل های پژمرده را حذف و گیاه را کود دهی کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ های بنفشه آفریقایی مشاهده می‌شوند،غبار پاشی در آفتاب و یا آب یاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد. 

گیاه بنفشه آفریقایی سالم ولی به طور ناگهانی زرد شده است، گاز آشپزخانه و یا گاز نفت و هوای کثیف عامل آن است. گیاه را به هوای مملو از اکسیژن انتقال دهید.برگ های بنفشه آفریقایی پیچیده، خشک و خم شده‌اند،هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.

برگ های بنفشه آفریقایی پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.تمام شرایط برای بنفشه آفریقایی مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید.

گل های بنفشه آفریقایی شفاف و کمرنگ شده‌اند، عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید.

گل ها و برگ های گیاه بنفشه آفریقایی می‌پوسند، آب یاری بیش از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.برگ های جدید ریز و تعداد آن ها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان بنفشه آفریقایی را با یک گلدان بزرگ تر تعویض کنید.

گیاه بنفشه آفریقایی سالم است اما گل نمی‌دهد، گلدان ها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدان ها را تعویض نکنید.برگ های بنفشه آفریقایی رنگ پریده هستند، یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگ های بنفشه آفریقایی سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آن ها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگ ها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.

ایده هایی برای غذاهای گیاهی با سه دستور پخت مطلب مرتبط ایده هایی برای غذاهای گیاهی با سه دستور پخت


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


فروش مستقیم جدیدترین محصولات لوازم خانگی شیائومی فروش مستقیم جدیدترین محصولات لوازم خانگی شیائومی مشاهده