محصولات لوازم خانگی شیائومی


» پرورش و نگهداری گیاه بنجامین

پرورش و نگهداری گیاه بنجامین

پرورش و نگهداری گیاه بنجامین


برای اشخاصی كه در نگه داری گياهان آپارتمانی تازه‌كار هستند، نگه داری بنجامين توصيه نمی شود زيرا گياه خيلی حساسی است و به مراقبت‌های مخصوصی نياز دارد،بنجامين از آن دسته گياهانی است كه در خيلی از خانه‌ها پيدا مي‌شود ولی افراد كمی هستند كه به‌خوبی از روش‌هاي نگه داری آن آگاهند و دقيقا می دانند چه طور با گياه برخورد كنند، در واقع وقتی اين گياه را می خرند پر برگ و شاداب است اما بعد از مدتی ماندن در اتاق آن شادابی روزهای نخست خود را از دست می دهد.

طرز تهیه خورشت فسنجان مطلب مرتبط طرز تهیه خورشت فسنجان

 اين گياه بسيار زيبا از خانواده انجيركه برگ‌های كوچک با رنگ سفيد و سبز به‌صورت ابلق دارد، معمولا بنجامين را به‌دليل حساسيت بالا و مقاومت كم در برابر عوامل محيطی روی فيكوس بنجامين پيوند می زنند تا مقاوم‌تر شود.بنجامين عاشق نور است

اين گياه به نور بيشتری نسبت به ساير گياهان آپارتمانی نيازمند است اما تابش مستقيم آفتاب را تحمل نمی کند، در واقع بايد گفت معمولا بهترين نور در حالتی است كه گلدان زير سايه‌ بان جنوبی قرار گيرد كه آفتاب به گلدان گياه برسد اما به برگ‌های گياه آفتاب نتابد و برگ‌ها در سايه نور كامل‌ باشند.

برای بنجامين دمای معمولی اتاق مناسب است

اول از همه بايد بگوييم كه اين گياه در زمستان بايد حتما در اتاق نگه داری شود چون نسبت به سرما حساس است و كم ترين درجه حرارتی كه می تواند تحمل كند 15درجه است اما در تابستان تا 24درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل می كند.

تكثير درخانه مشكل است

تكثير اين گياه در آپارتمان مشكل است،برای تكثير از قلمه‌هایی كه حداقل يک برگ به همراه دارد استفاده شود يعنی خوابانيدن هوایی شاخه‌هايی كه برگ‌هایی پايين خود را در بهار از دست داده‌اند.

سطح خاک بايد خشک شود،گياه را زمانی آب ياری كنيد كه كاملا سطح خاک خشک شده‌باشد در واقع بايد به اندازه يک انگشت زير خاک را بازديد كنيد، اگر خشک بود گياه را آب دهيد. بايد بدانيد در بسياری خانه‌ها به‌دليل ‌رعايت نكردن اين مسئله و آب ياری بيش‌ازاندازه گياه از بين ميرود. بهتر است از آبي كه چند ساعت در محيط بوده و هم دمای محيط است برای آب ياری استفاده شود، هرگز گياه را با آب سرد آب ياری نكنيد.

شستن برگ‌ها فراموش نشود

اگر بخواهيد برگ‌ها هميشه براق باشند ماهی يک مرتبه بايد برگ‌ها را شست‌وشو داد و اين‌كار بوسيله اسپری مخصوص براق كردن برگ‌ها انجام می شود.

آفت‌هایی كه به گياه حمله می كنند

لكه‌های پهن، آبكی و سياه روی برگ‌ها نشانه بيماری قارچی روی فيكوس است كه می توانيد لكه‌ها را با آب و صابون خيس كنيد. تار عنكبوتی شدن سطح زير برگ‌ها هم حاصل فعاليت كنه قرمز است. با سم پاشی توسط كنه‌كش يا حشره‌كش نفوذی علائم را برطرف كنيد.

خاک مخلوط دوست دارد

بهترين خاک برای اين گياه خاک كمپوست خاک برگ يا كود حيوانی يا خاک لوم است يعنی مخلوطی از شن، رس و مواد آلی برگ پوسيده

 كود فراموش نشود

كود موردنياز اين گياه را می توان ۳ گرم در ليتر، هر 2 هفته يک بار، از اواخر زمستان تا مهر، مورد استفاده قرار داد. هنگام زمستان هرگز نبايد كود مصرف كرد. برای اين گياه بهتر است از كود كامل استفاده كنيد كه معروف است به كودهایNPK كه با مارک های مختلفی در بازار وجود دارد.

 آن چه بايد درباره گياه بدانيد

چون بنجامين نسبت به تغيير عوامل محيطي بسيار حساس است و با كمترين تغييري برگ‌های آن ريزش می كند، از چرخاندن و جابه‌جایی گلدان بپرهيزيد.

هنگامي كه گياه تازه خريداري شده را به خانه مي‌آوريد برخی از برگ‌های آن زرد يا قهوه‌ایی می شوند؛ انتظار نداشته باشيد برگ‌های زرد يا قهوه‌ایی يا ريخته، مجددا رشد كنند، در عوض بهتر است مراقبت كنيد كه محيط گياه كاملا مناسب باشد. برگ‌هايی كه از اين پس می رويند می توانند رشدونمو خوبی داشته باشند.

ایده هایی برای غذاهای گیاهی با سه دستور پخت مطلب مرتبط ایده هایی برای غذاهای گیاهی با سه دستور پخت

اگر در زمستان هوا سرد شود يا آب سرد به گلدان بدهيد معمولا برگ‌هاي پايينی گياه به‌تدريج لكه‌دار و از بوته جدا می شود. به ياد داشته باشيد كه آب بايد حداقل 15 درجه حرارت داشته باشد.

اگر برگ‌ها سالم و سبز هستند ولی سقوط می كنند احتمالا نور كم است، گلدان را به روشنایی ببريد. كم‌آبی هم موجب اين عارضه می شود، پس آب ياری را منظم كنيد. بعضي مواقع سردشدن ناگهانی اتاق و آب ياری با آب سرد علت ريزش برگ سبز است.

اگر برگ‌ها خشک و شكننده هستند، هواي محيط گرم و خشک است آب ياری را بيشتر كرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نكنيد.بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


فروش مستقیم جدیدترین محصولات لوازم خانگی شیائومی فروش مستقیم جدیدترین محصولات لوازم خانگی شیائومی مشاهده