محصولات لوازم خانگی شیائومی


» نحوه نگهداری از گیاه دیفن باخیا

نحوه نگهداری از گیاه دیفن باخیا

نحوه نگهداری از گیاه دیفن باخیا

نام گیاه.دیفن باخیا

نام فارسی.سم برگ

نام انگلیسی.Dumb Cane

نام علمی.Diffenbachia amoena

خانواده.Araceae شیپوری

منشا. آمریکای مرکزی و جنوبی


 پس اگر فرزند کوچک یا حیوانی در خانه دارید، گلدان دیفن باخیا را از دسترس او خارج کنید آیا گیاه دیفن باخیا سمی است.نام فارسی آن یعنی سم برگ به سمی بودن برگ های دیفن باخیا اشاره دارد. شیره گیاهی سمی دیفن باخیا باعث می شود اعضای بدن تحریک شود و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر است. پس اگر فرزند کوچک یا حیوانی در خانه دارید، گلدان دیفن باخیا را از دسترس او خارج کنید و خودتان هم در زمان تیمار، آبیاری و تکثیر با احتیاط رفتار کنید.

 نیازهای مورد نیاز برای رشد بهتر دیفن باخیا

نور مورد نیاز برای دیفن باخیا متوسط و غیر مستقیم باشد. در نور کم گیاه بلند شده و حالت علفی پیدا می کند. در واریته های برگ تیره، مقاومت به سایه بیشتر است. درجه حرارت مناسب برای دیفن باخیا ۱۲،۱۸ درجه سانتیگراد است. در دمای بالاتر اسپری برگی انجام دهید.

خاک مرطوب قلیایی تا کمی اسیدی، مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت خاک معمولی یا خاک باغچه یا یک قسمت خاک رس، یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای ایم گیاه آپارتمانی ایده آل است.

برای تغذیه گیاه دیفن باخیا، کود را به صورت مایع و به اندازه ۳۰ گرم در لیتر دو هفته یکبار از فروردین تا آبان استفاده کنید. آب یاری دیفن باخیا را با آب بدون املاح، در تابستان دوبار در هفته و در زمستان هفته ای یک بار انجام دهید. دیفن باخیا نسبت به کمبود آب و خشکی مقاومت نسبتا خوبی نشان می دهد ولی آب یاری بیش از اندازه گیاه را از بین می برد. بین دو آب یاری سطح خاک باید خشک شود.

 نور مورد نیاز برای دیفن باخیا متوسط و غیر مستقیم باشد

 نکاتی برای نگه داری از دیفن باخیا

تعویض گلدان در فصل بهار هر سال و قبل از آغاز رویش انجام شود.برای تمیز کردن برگ می توانید اسفنج مرطوب را دو تا ۳ هفته یک بار روی برگ ها بکشید. از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید که موجب بسته شدن روزنه های برگی می شود. به دلیل سمی بودن گیاه از دست کش استفاده کنید.برای حفظ رطوبت هوا غبارپاشی و اسپری برگی را خصوصا در دمای بالا فراموش نکنید. در تابستان هر روز اسپری برگی پیشنهاد می شود.

 برای تمیز کردن برگ می توانید اسفنج مرطوب را دو تا ۳ هفته یک بار روی برگ ها بکشید

 گیاه پزشکی و درمان بیماری، علت زرد شدن برگ دیفن باخیا،برگ زرد و تارعنکبوت زیر برگ، آسیب کنه قرمز تیمار، سم پاشی با سم کنه کش دو هفته یک بار

برگ خشک شده و به زمین افتاده هوای گرم و خشک تیمار، آب یاری و اسپری برگی و انتقال گیاه به مکان خنکتر لکه سوخته روی برگ به دلیل غبارپاشی در آفتاب مستقیم برگ رنگ پریده و روشن، نور یا سرما زیاد است یا نیاز به کوددهی دارد.برگ های پایینی زرد با لکه های قهوه ای، آبیاری بیش از اندازه لکه های سفید پنبه ای روی برگ، حشره آفت تیمار،سمپاشی با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار

برگ های پایینی زرد با لکه های قهوه ای، به دلیل آب یاری بیش از اندازه می باشد 

تکثیر دیفن باخیا

اولین نکته ای که باید در مورد تکثیر دیفن باخیا رعایت کنید، استفاده از دستکش است. تکثیر این گیاه با استفاده از قلمه علفی ساقه یا قلمه چوبی از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام می شود. ریشه دهی قلمه ممکن است تا دو ماه هم طول بکشد.

با بالا رفتن سن دیفن باخیا و بزرگ شدن آن، ساقه ها بلند و بدون برگ می شوند. می توانید با روش تقسیم ساقه و پاجوش هم آن را تکثیر کنید.

با روش خواباندن هوایی از بهار تا تابستان هم می توانید دیفن باخیا را تکثیر کنید.بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با تبلیغات در ارم بلاگ 10 هزار بازدید هدیه بگیرید با تبلیغات در ارم بلاگ 10 هزار بازدید هدیه بگیرید مشاهده